Cracow Fashion Week

Po raz kolejny między 5 a 12 marca Kraków stał się polskim centrum mody, gdzie odbyła się 7 edycja Cracow Fashion Week – najbardziej prestiżowego pokazu dyplomowego w Polsce. Odsłona pokazów miała miejsce w Centrum Kongresowym ICE, Novotelu Centrum oraz w Art Hotelu Niebieski pod hasłem „Moda, sztuka, edukacja”.

Swoje najnowsze kolekcje zaprezentowali uznani absolwenci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru „SAPU” – najlepszej krakowskiej szkoły w tej branży, która między innymi jest głównym organizatorem tego wydarzenia we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Partnerem wydarzenia zostało również miasto Kraków.

Cracow Fashion Week

Cracow Fashion Week – Foto: Anna Zborowska

W ramach Cracow Fashion Week, 6 marca odbył się pokaz gościnny, gwiazdą którego była Małgorzata Sobiczewska – absolwentka Wydziału Tkanin i Ubioru łódzkiej ASP a dzisiaj słynną projektantką. Zaprezentowała kolekcję swojej wysoko ocenianej marki ESTby ES. Również w ten wieczór mieliśmy okazję zachwycić się pokazami znanych absolwentów „SAPU”, którzy zostali wyróżnieni za granicą. Oto oni: Pat Guzik (zwyciężczyni Ecochic Design Award 2015/16 w Hongkongu), Ewelina Kosmal (wyróżnienie na World of WearableArt w Nowej Zelandii), Anna Walicka (zwyciężczyni konkursu Fashion Culture) i Michał Wójciak (finalista konkursu Złota Nitka). W tej edycji znalazło się miejsce dla kolekcji zagranicznych: projektantów z Ukrainy oraz Rosji jak i dla prac studentów Budapest Metropolitan University.
Organizatorzy nie zapomnieli o towarzyszących wydarzeniach. Goście pokazów mieli szansę zobaczyć unikalne wystawy pokazujące modę w kontekście sztuki – „Focus on Fashion: Only One” oraz „SAPU Creative 1995-2015” na Placu Szczepańskim w samym sercu Krakowa.

Cracow Fashion Week

Cracow Fashion Week – Foto: Anna Zborowska

Zaś w Forum Przestrzenie została otwarta wystawa „What’s Up”- ekspozycja dyplomów absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, dołączyła się do nich również Krakowska Szkoła Artystyczna, która w swoim budynku zorganizowała „More and More” – wystawę prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych absolwentów SAPU. Przy szkole odbyły się liczne warsztaty i wykłady. Z kolei w Muzeum Narodowym 5 marca został wyświetlony film” „Political Dress” po którym odbyło się spotkanie z reżyserką Judytą Fibiger, która w swoim filmie pokazała całą historię mody w PRL-u.
Wśród zaproszonych gości Cracow Fashion Awards 2016 pojawiły się uznane osobowości mody. Jedną z nich była Topmodelka Marta Dyks, która współpracuje z potentatami branży modowej. Współtworzy wizerunek kampanii marek Luis Vuitton, Dior oraz Céline. Krystyna Mazurówna – polska tancerka, choreografka i solistka Casino de Paris. Pojawili się też Jerzy Gaweł –dyrektor SAPU, Justyna Cichoń( Silesia Fashion Day) , Krzysztof Ślusarz Mercedes Bez ( Fashion Week Warsaw) oraz inne znane osobistości.
Główną atrakcją był konkurs Grand Prix Cracow Fashion Awards zwycięzcą którego został Bartosz Kuśnierz z kolekcją „Danakil „ inspirowany pustynią w Etiopii, którą odwiedził i urzekło go jej surowe piękno. Skomentował to tak: „To było niezwykle mocne, egzystencjalne przeżycie, w którym zachwyt łączył się z poczuciem niebezpieczeństwa. Żyjemy dziś w miastach, w przestrzeni stworzonej niemal w stu procentach przez człowieka. Moja kolekcja ma przypominać o tęsknocie człowieka za naturą”.
W Swojej kolekcji wykorzystał techniki naszycia materiałów przez co tworzą one geometryczne, nawiązujące do pustyni Danakil wzory. Kolekcja powstała pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Bednarza, wykładowcy SAPU, głównego projektanta marki Vistula.
Wyróżnienia otrzymali również: Paulina Korzeniowska, Marek Bernacki, Monika Dębowska, Wioletta Karcz oraz Karolina Sabat.
Finałowym wydarzeniem 7 edycji był występ z udziałem uczestniczek „Top Model”

Maryna Bondarevska

Podziel się:

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*