Dla kogo operacja plastyczna brzucha? Ile kosztuje i jak przebiega?

Brzuch to obszar ciała bardzo narażony na niekorzystne zmiany estetyczne. Wynika to między innymi z tendencji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tej lokalizacji ciała. Naprzemienne przybieranie na wadze i chudnięcie sprzyja utracie elastyczności skóry, co może prowadzić do jej nieodwracalnego nadmiaru.

Ponadto u kobiet ciąża i poród prowadzą do znacznego rozciągnięcia ścian brzucha, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na wygląd brzucha. W takich przypadkach mało inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, mające na celu ujędrnienie skóry czy usunięcie tkanki tłuszczowej, mogą okazać się niewystarczające. Wtedy jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się być przeprowadzenie operacji plastycznej brzucha.

Kto powinien zdecydować się na plastykę brzucha?

Najczęstszą przyczyną, dla której wykonywana jest plastyka brzucha, jest niezadowolenie z wyglądu tej części ciała. Nie jest to jednak zabieg wykonywany przy niewielkiej kumulacji tkanki tłuszczowej na brzuchu, którą skorygować można przy pomocy diety i aktywności fizycznej. Jest to za to doskonałe wyjście dla likwidacji niekorzystnych zmian pociążowych na brzuchu oraz u osób, które po utracie wielu kilogramów borykają się z nadmiarem luźnej skóry.

Warto mieć na uwadze, ze operacja plastyczna brzucha, czyli abdominoplastyka, nie służy do leczenia otyłości. Co więcej, zbyt wysoka masa ciała stanowi przeciwwskazanie do zabiegu. Jest to metoda do usuwania nadmiaru skóry i wzmacniania rozluźnionych ścian brzucha.

Przeciwwskazania do plastyki brzucha

Jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, także plastyka brzucha nie może być wykonywana u każdego pacjenta. Najważniejsze przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji plastycznej brzucha to:
– zaburzenia krzepnięcia krwi
– niewydolność wątroby lub nerek
– planowana w przyszłości ciąża
– znaczna otyłość
– zapalenie żył
– nadczynność tarczycy
– infekcje skórne lub ogólnoustrojowe

Przygotowanie do zabiegu abdominoplastyki

Przed operacją plastyczną brzucha wymagana jest konsultacja lekarska, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Pacjent zobligowany jest ponadto do wykonania badań laboratoryjnych:
– morfologii i grupy krwi
– parametrów krzepnięcia
– kreatyniny i mocznika
– antyHbS, antyHCV i antyHIV
– glukozy
– elektrolitów
– badania ogólnego moczu.

Wymagane jest także EKG i RTG klatki piersiowej. Pacjent na dwa tygodnie przed zabiegiem powinien zaprzestać zażywania leków przeciwkrzepliwych oraz palenia papierosów, gdyż mogłoby to zaburzyć proces regeneracji i gojenia się ran.

Jak wygląda operacja plastyczna brzucha?

Najbardziej rozległą operacją jest abominoplastyka całkowita, poprzedzona liposukcją. Długie cięcie wykonywane jest od jednego kolca biodrowego do drugiego, po czym osłanianie są mięśnie. Preparowanie mięśni polega na ich zebraniu i zszyciu w jednym miejscu, przez co wzmocnione są ściany brzucha. Ostatnim etapem jest wycięcie nadmiaru skóry i zaszycie rany.

Inną techniką jest abdominoplastyka modyfikowana, polegająca na wykonaniu nacięcia w okolicy nadłonowej, a następnie wzmocnieniu ściany brzucha do wysokości pępka. Takie rozwiązanie wiąże się z wykonaniem nieco mniejszego nacięcia (10 – 15 cm) i powstaniem mniejszej blizny. Abdominoplastyka modyfikowana jest doskonała dla osób o problematycznej dolnej części brzucha, jednak bez znacznego nadmiaru skóry. żaś abdominoplastyka całkowita poddaje korekcie całą przednią ścianę brzucha i talię, umożliwiając znaczną poprawę wyglądu brzucha.

Zabieg trwa od 1 do 5 godzin, co zależy od wyjściowego stanu brzucha, a jego koszt to 8000 – 18000 zł.

Postępowanie pozabiegowe

Po operacji plastycznej brzucha pacjent przez jedną dobę musi pozostać w klinice. Nie należy stosować leków zaburzających krzepnięcie krwi i palić papierosów. Priorytetem jest utrzymanie czystości ran pooperacyjnych oraz smarowanie maściami wspomagającymi regenerację i minimalizującymi powstanie rozległych blizn. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu konieczne jest stosowanie silnych leków przeciwbólowych.

Pacjent powinien nosić specjalne ubranie uciskowe przez 4 – 6 tygodni, z wyjątkiem kąpieli. Sprzyja to gojeniu ran, usprawnieniu krążenia oraz redukcji obrzęków. Szwy i dreny usuwane są w ciągu 7 – 10 dni. Bardzo ważne jest regularne chodzenie po operacji, co zapobiegać ma powstaniu zakrzepów w kończynach dolnych. W ramach profilaktyki zakrzepicy pacjent nosi ponadto specjalne rajstopy uciskowe.

Powrót do codziennej aktywności możliwy jest po ok. 3 tygodniach, zaś końcowy efekt estetyczny zauważalny jest po 6 miesiącach.

Źródło informacji: Operacja plastyczna brzucha – Aesthetic Med

Podziel się:

3 komentarze

  1. Am3lia

    Jak przy każdym zabiegu tego typu: zawsze warto to przemyśleć z dziesięć razy i sprawdzić, czy nie ma medycznych przeciwwskazań. Naprawdę nie można pochopnie ingerować w swój wygląd, konsultacje lekarskie są koniecznością!

  2. Pati_4351

    Moja kuzynka zdecydowała się na to po ciąży. Przez długi czas musiała bardzo uważać na ranę, ale jest raczej zadowolona. Widać dużą poprawę w porównaniu z tym, co było wcześniej 😉

  3. Wilczamama

    bardzo mądry artykuł, myślę że wiele kobiet po nim przemysli zanim pójdzie pod skalpel 🙂 jednak najlepszym wyjściem jest zdrowy tryb życia – zacisnąć zęby i nie chwycić ciastka, wstać i się poruszać. owszem kobiety w ciąży może niezbyt, ale powinny pamiętać że jedzą dla dwojga a nie za dwoje, przez co mogą uniknąć płaczu po ciąży.

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*