Jak dobrać kolor ściany do fototapety?

Popularność fototapet z miesiąca na miesiąc nieustannie rośnie. Producenci tych wyrobów odnotowują stały wzrost sprzedaży. Fototapety stały się kultowym elementem aranżacji wnętrz, a moda na nie ciągle wzrasta. Ważnym jest, aby odpowiednio dopasować fototapetę do koloru ściany.

Niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrz jest dobór kolorystyki ścian w pomieszczeniach. Wybierać możemy z szerokiej palety barw, poczynając od kolorów ciepłych, jasnych, pastelowych i spokojnych, kończąc na kolorach zimnych, ciemniejszych, bardziej wyrazistych i dynamicznych. Kolorystyka jest szczególnie ważna zwłaszcza gdy zdecydujemy się również, zamontować w pokoju fototapetę. Należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na połączenie tych dwóch elementów: koloru ścian otaczających fototapetę oraz wzoru czy motywu samej fototapety.

Odpowiedni dobór kolorów w mieszkaniu jest sprawą kluczową, ponieważ mają one niezwykle duży wpływ na nasze samopoczucie, np. barwy takie jak: zieleń, błękit czy beż, mają za zadanie nas uspokoić, wyciszyć i pozwolić nam się zrelaksować. Natomiast kolory żywe, takie jak, np. czerwień, fiolet, dodają na energii czy mobilizują do działania.

kolor sciany

W pomieszczeniu, w którym planujemy zawiesić fototapetę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to aby ona w harmonijny sposób współgrała z kolorem ścian. Wybór koloru głównego jest kluczowym elementem aranżacji całości. Kiedy go określimy możemy swoją uwagę skupić na kolorach pomocniczych, dopełniających. Nie powinniśmy zanadto puszczać wodzy naszej fantazji aby nie dopuścić do chaosu, dlatego nie należy stosować w pomieszczeniu więcej niż czterech kolorów.

Dobierając kolory i fototapetę powinniśmy kierować się jedną z dwóch zasad. Skupić się na osiągnięciu wspomnianego wcześniej efektu harmonii, lub bazować na kontrastowych zestawieniach, czyli zestawieniach dynamicznych, dodających energii.

Pamiętajmy, iż fototapeta jest samym w sobie elementem niezwykle przyciągającym uwagę i reszta pomieszczenia powinna z nią współgrać i stworzyć całość. Kolor farby, który wybierzemy do pomieszczenia powinien również znaleźć się na naszej fototapecie. Wybierajmy się albo na barwy kontrastowe, lub na monochromatyczne. Gdy zdecydujemy się na fototapetę wyrazistą , wzorzystą, wtedy należy ściany pomalować na jeden stonowany, kolor, wystrzegać się w takim wypadku ekstrawagancji, dalszych ornamentów czy wzorów. Natomiast odmienna jest sytuacja w przypadku kiedy, nasz fototapeta jest delikatna i stonowana wtedy możemy sobie pozwolić na większą inwencję twórczą przy wyborze koloru, farby, mogą pojawić się mocne, intensywne i ciemniejsze kolory. Warto również zastosować zabieg powtórzenia, czyli dominujący kolor, znajdujący się na fototapecie umieścić również na którejś ze ścian.

Warto również pamiętać, jak również stosować optyczne sztuczki przy użyciu kolorów. Mianowicie chodzi o to, aby przy pomocy poszczególnych barw, powiększyć dane pomieszczenie. Taki złudzenie optyczne możemy uzyskać wybierając arby w jasnych i chłodnych kolorach, sprawiają one wrażenie większej przestrzeni. Natomiast barwy ciepłe i ciemniejsze, wizualnie znacznie zmniejszają pomieszczenia.

Wybierając kolor ściany do fototapety powinniśmy kierować się opisanymi wyżej wskazówkami. Zastosowanie ich pomoże nam stworzyć oryginalne, pomysłowe wnętrza. Zachowanie harmonii i równowagi między kolorami i fototapetą pozwoli uzyskać duży efekt dekoracyjny, a my będziemy mogli cieszyć się wystrojem naszego domu.

Artykuł napisano dzięki danym umieszczonym na stronie Dekowizja https://www.dekowizja.pl, oferującej fototapety dopasowane do każdego wnętrza. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala zaspokoić wyobrażenia każdego. Fototapety wykonane z najwyższej jakości materiałów pięknie ozdobią twoje wnętrza.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*