Jak dobrać odpowiedni biustonosz. Miary i rodzaje.

Biustonosz to rodzaj damskiej bielizny, który służy do przykrycia i podtrzymywania piersi. W odległych czasach określany był mianem „podtrzymywacza piersi

Historia biustonoszy sięga czasów starożytnych. W Sparcie biustonosze noszone były przez kobiety, które brały udział w różnych dyscyplinach sportowych. Tworzono więc biustonosze, dzięki którym kobieta mogła swobodnie się poruszać, a jej piersi w czasie ćwiczeń miały zostać nieruchome. W Europie staniki były już znane w XV wieku i były zbliżone wyglądem do obecnych biustonoszy. Natomiast pierwszy biustonosz wykonany z drutu i jedwabiu opatentowano w 1866 r. w Anglii. Odpowiednik współczesnego biustonosza został opatentowany w 1905 roku przez Mary Phelps Jacob. Z czasem coraz bardziej ulepszano ten rodzaj bielizny oraz wymyślano coraz to nowsze modele biustonoszy.

Jak dobrać bieliznę

Jak dobrać bieliznę

Współcześnie producenci bielizny oferują nam takie rodzaje biustonoszy jak: bardotka, push – up, biustonosz sztywny, biustonosz półsztywny, biustonosz miękki oraz bezszwowy i Longline.

Bardotka – to rodzaj biustonosza bez ramiączek, który dodatkowo wypycha piersi ku górze, ten rodzaj bielizny świetnie nadaje się do dużych dekoltów, czy też bluzek bez ramiączek, jego nazwa pochodzi od nazwiska Brigitte Bardot.

Jak dobrać bieliznę

Jak dobrać bieliznę

Push-up to biustonosz, który podnosi, uwydatnia i podtrzymuje piersi.
Biustonosz usztywniony koryguje kształt piersi zwłaszcza tych większych i mniej jędrnych, natomiast biustonosz półusztywniony najlepiej nadaje się do dużych piersi ze względu na usztywnioną dolną część jego miseczek. Miękki biustonosz wykonany jest materiału, który swobodnie dopasowuje się do piersi. Zaś biustonosz bezszwowy to najlepszy biustonosz dla kobiet uprawiających sport, ponieważ nie powoduje otarć w czasie ruchu. Longline to biustonosz z wydłużoną dolną częścią modeluje sylwetkę pod biustem, zapewnia gładkie plecy.

Biustonosze możemy również klasyfikować według kroju miseczki:
Balkonetka – to miseczka skrojona z trzech części, zaokrągla i podnosi piersi, nadaje im naturalny kształt.
Plunge – miseczki mają ukośny szew, zbliżają piersi do siebie, dzięki temu zabiegowi wyglądają ładnie.
Half-cup czyli pół miseczki, w tym wypadku stosuje się pionowe szwy.
Full-cup z kolei oznacza pełną miseczkę z poziomym szwem, stanik mocno zabudowany, zazwyczaj miękki na fiszbinach.
Strapless – bezramiączkowiec, zapewnia dobre podtrzymywanie piersi mimo braku ramiączek.
Bandeau to opaska na biust z mostkiem dorównującym wysokością miseczkom.
Sportowy – jest podobny do topu, najczęściej miękki, odpowiedni do uprawiania sportu.
Biustonosz do karmienia – posiada odpinane miseczki, umożliwiający karmienie piersią bez zdejmowania stanika.
Cupless bra (półbiustonosz) – biustonosz większą część piersi, nie zapewnia komfortu w codziennym użytkowaniu.
Braletka to mały top, bezfiszbinowy, uszyty z trójkątów.

Pomimo szerokiej oferty producentów bielizny, wiele kobiet ma problemy z doborem odpowiedniego biustonosza, badania dowodzą, że tylko 5 % Polek nosi odpowiednio dobrany biustonosz.

Jak dobrać bieliznę

Jak dobrać bieliznę

Biustonosz przede wszystkim musi mieć odpowiedni rozmiar dla naszych piersi, gdyż zbyt ciasny lub za wielki biustonosz zniekształca biust, może też powodować bóle, barków, ramion i karku a nawet pleców.

Jak się mierzyć i rozmiary biustonoszy.
Rozmiar biustonosza to dwie miary. Jedna określa obwód klatki piersiowej w okolicach pod biustem. Standardowo jest to od 60 do 100 cm. Mierzymy bardzo ciasno i na wydechu obwód klatki piersiowej pod biustem, a następnie zaokrąglając go w dół co najmniej o 5 cm (np. 77 cm do 70 cm). Obwody staników w różnych krajach oznaczane są w różny sposób.

Tabela numeracji biustonoszy obowiązująca w różnych państwach:

Tabela rozmiarów biustonoszy

Tabela rozmiarów biustonoszy

Natomiast druga miara jest różnicą między najszerszym obwodem biustu a obwodem pod biustem – jest to wielkość miseczki biustonosza, a oznakowana jest ona literami od A do S.

Tabela wielkości miseczki dla wybranego rozmiaru obwodu biustonosza:

Bielizna, tabela rozmiarów miseczki

Bielizna, tabela rozmiarów miseczki

Podczas kupna biustonosza pamiętajmy, że powinnyśmy koniecznie zmierzyć biustonosz, nie należy kupować biustonosza na tzw . „oko”, ponieważ istnieje duże ryzyko, że źle dobierzemy stanik.

Podczas mierzenia należy przyłożyć miseczki do piersi i zwrócić szczególną uwagę na fiszbiny. Fiszbiny powinny obejmować całą pierś, a nie tylko jej przednią część, a więc muszą sięgać aż pod pachy.

Aby sprawdzicie czy obwód biustonosza jest odpowiedni, w tym celu należy podnieść ręce do góry, jeżeli biustonosz nie przesunie się do góry to znaczy, że obwód jest dobrze dobrany.

Na koniec obejrzyjcie się dokładnie w lustrze, sprawdźcie czy całe piersi leżą w miseczkach oraz czy ponad miseczką nie tworzą się wybrzuszenia. Dobrze jest jeszcze założyć bluzkę i przekonać się czy biust dobrze się układa.

Jeśli nie czujemy się na siłach aby samej dobrać pasujący stanik, możemy się zwrócić o pomoc do braffiterki czyli osoby specjalnie przeszkolonej w tym zakresie. Na ogół są to Panie, które skończyły specjalistyczne szkolenie i pracują w sklepach z bielizną.

Muszę również wspomnieć, że pomimo dość dużego wyboru biustonoszy, czasami nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego stanika dla naszych piersi. Wówczas musimy skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w szyciu biustonoszy na indywidualne zamówienie.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany biustonosz sprawi, że nasz dekolt będzie wyglądał ponętnie i kusząco, a nasze piersi nabiorą ładnego kształtu.

Maja Lisha

Podziel się:

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*