Jak znieść pochwałę i krytykę na temat swojego ubioru?

Kobiety bardzo często oceniają się nawzajem, jednak same nie lubią jak ktoś je ocenia. Czują się niezręcznie, nie wiedzą jak zareagować. Dla wielu dziewczyn strach przed krytyczną opinią innych jest paraliżujący. Natomiast na pochwały często w ogóle nie zwracają uwagi. Dlaczego tak jest i jak to zmienić?

Każdy chętnie ocenia innych, zaś gdy ktoś wyraża swoją opinię na nasz temat – czujemy się niezręcznie. Nie wiemy jak się zachować. Często udajemy, że nie słyszymy, cudze słowa obracamy w żart, albo próbujemy zmienić temat. Zdecydowanie nie potrafimy poradzić sobie z negatywną opinią, co więcej – na pochwały i komplementy także reagujemy nieodpowiednio. Dlaczego?

Wiele kobiet boi się krytyki na temat swojego ubioru. Wpływa ona negatywnie na samoocenę i poczucie własnej wartości. Wszystkie negatywne opinie bierzemy do siebie, przez co trudno nam o nich zapomnieć. Mało kto potrafi całkowicie odciąć się od zdania innych ludzi. W wielu przypadkach ma ono niestety duży wpływ na codzienne życie. Ile razy, z obawy przed krytyką innych, zdarzyło ci się zrezygnować z włożenia czegoś, co naprawdę ci się podobało? Na pewno nie raz. Strach przed przykrymi słowami, dezaprobatą czy wyśmianiem jest tak duży, że wolimy niczym się nie wyróżniać, niż zaznaczyć swoją indywidualność. Każda kobieta chce wyglądać pięknie – nie tylko dla siebie, ale też dla innych, dlatego na każdą złośliwość reagujemy nerwowo i chowamy głowę w piasek.

Jednak nie tylko negatywne opinie są dla nas krępujące. Pochwał i komplementów także nie umiemy przyjąć. Gdy ktoś mówi nam coś miłego, najczęściej niedowierzamy, mówiąc: „ A weź przestań” lub „ E tam, wcale nie”. W niektórych przypadkach udajemy, że nie słyszymy lub próbujemy szybko zmienić temat. Dlaczego nie potrafimy po prostu uśmiechnąć się i podziękować? Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste.

Twoja reakcja na krytykę i pochwałę zależy przede wszystkim od tego, jak sama siebie postrzegasz. Jeśli masz niską samoocenę, to każda negatywna opinia będzie dla ciebie bolesna i krzywdząca, zaś pochwałę czy miły komplement uznasz jedynie za oznakę litości. Dlatego, przede wszystkim, uwierz w siebie! Ludzie zawsze będą oceniać innych – najczęściej krytycznie. Jeśli będziesz znała swoją wartość, to opinie innych przestaną mieć znaczenie. Swoim życiem i szafą zarządzaj sama, nie pozwól, aby ktoś robił to za ciebie.
Jedno jest pewne – od cudzych opinii nie da się uciec. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się twoje sukienka, torebka, albo buty. Jednak czy to jest powód, aby ukryć je gdzieś głęboko w szafie? Na pewno nie. Pamiętaj – każdy ma prawo do swojego zdania, dlatego jeśli ktoś cię skrytykuje, nie chowaj się z płaczem w łazience. Udowodnij, że cudza opinia nie jest w stanie cię zranić – wysłuchaj i zapomnij. Natomiast jeżeli ktoś powie ci coś miłego, nie szukaj w tym drugiego dna, wystarczy powiedzieć „dziękuję”.
Każdy z nas ma prawo wyglądać tak, jak chce. Dlatego, jeśli tylko masz ochotę, nie bój się eksperymentować w swojej garderobie. Wyraź siebie, bez obawy przed opinią innych.

Podziel się:

3 komentarze

  1. Depeszowa23

    Ogólnie chyba jest tak, że złe rzeczy bardziej nam się zapamiętują, dobre wylatują z głowy 🙂 miło jest słyszeć słowa pochwalne, jednak jak krytykujemy to róbmy to z głową i przemyślmy czy naprawdę chcemy to powiedzieć…

  2. KarolinaZ

    Ten sprawa dotyczy nie tylko ubioru, ale także np. naszego zachowania w pracy, uczelni czy życiu codziennym. Świetnie tu został przedstawiony problem z byciem pewnym siebie- to rzutuje na wszystko. Dziewczęta, pamiętajcie, że jesteście piękne, bez względu na to co ktoś powie 🙂

  3. EwaW

    Mam w rodzinie ciotkę, która lubi krytykować ubiór każdego, zwłaszcza na jakichś imprezach rodzinnych, czy weselu. Staram się tym nie przejmować, ale czasem przykro słuchać kąśliwych uwag ;/

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*