Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Szczoteczka elektryczna staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Na rynku mamy wiele firm i modeli do wyboru.

szczoteczka

Wiele osób rezygnuje z jej zakupu z powodu ceny. Tak, szczoteczka elektryczna jest droższa niż tradycyjna, ale jest bardziej ekonomiczna – dzięki wymiennym końcówkom mogą używać jej wszyscy członkowie rodziny. Głowice zaleca się wymieniać co około trzy miesiące lub wtedy, gdy zauważymy, że włosie odkształciło się lub zaczęło wypadać. Zakup szczoteczki elektrycznej to wydatek jednorazowy, wystarczający na lata.

Szczoteczka elektryczna jest z całą pewnością skuteczniejsza w higienie jamy ustnej niż zwykła szczoteczka. Nawet najsłabszy model szczoteczki elektrycznej wykonuje więcej ruchów rotacyjnych (obrotowych) niż ludzka ręka. Przykładowo, podstawowy model potrafi czyścić zęby z prędkością około 7500 obrotów na minutę, podczas gdy odpowiednio przeszkolony człowiek dochodzi do 200 obrotów. To ogromna różnica. Dzięki tak dużej liczbie obrotów szczoteczka elektryczna usuwa więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukuje zapalenie dziąseł niż zwykła szczoteczka. Dociera także do przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Dzięki szczoteczce elektrycznej szybko zauważymy także poprawę koloru naszych zębów.

Przed zakupem szczoteczki elektrycznej przede wszystkim należy określić potrzeby przyszłego użytkownika. Inny rodzaj szczoteczki będzie bardziej dopasowany dla kogoś, kto nosi implanty lub aparat ortodontyczny, a inny dla osób niemających problemów z dziąsłami, typu krwawienie czy częste zapalenia. Inne modele są także polecane dla dzieci, a inne dla dorosłych.
Szczoteczka elektryczna nadaje się bardzo dobrze dla dzieci, które jeszcze mają kłopoty z techniką mycia zębów, a także dla dorosłych, pragnącym prawidłowo zadbać o stan uzębienia. Doskonale sprawdza się także w szczotkowaniu zębów osób niepełnosprawnych, ponieważ można mieć gwarancję, że szczoteczka dobrze wyczyści trudno dostępne miejsca.

Szczoteczki elektryczne możemy podzielić przede wszystkim ze względu na technologię czyszczenia oraz rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących:
– szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne;
– szczoteczki soniczne;
– szczoteczki ultradźwiękowe.

Osoby niemające problemów z dziąsłami i nienoszące aparatów nazębnych mogą używać każdej szczoteczki elektrycznej.
Posiadacze wrażliwych dziąseł, podatnych na krwawienie oraz ci, którzy mają delikatne szkliwo powinni wybrać szczoteczkę soniczną lub ultradźwiękową. To szczoteczki, które w delikatny sposób, za pomocą fal dźwiękowych myją zęby i dziąsła, w mniejszym stopniu ścierając naturalne substancje pokrywające zęby. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe są także doskonałe dla osób noszących aparaty, protezy i implanty.

elektryczna

Zalety szczoteczki elektrycznej rotacyjnej i rotacyjno – pulsacyjnej:
– wygoda i łatwość mycia zębów;
– bardziej dokładne czyszczenie niż w przypadku zwykłej szczoteczki;
– łatwo dostępne i stosunkowo tanie wymienne końcówki;
– niższa cena od szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych;
– długa żywotność szczoteczki;
– dodatkowe funkcje, np. timer, sygnalizator siły nacisku itp..;
– odpowiednia dla dzieci od lat 6.

Wady szczoteczki elektrycznej rotacyjnej i rotacyjno – pulsacyjnej:
– stosunkowo krótki czas żywotności baterii (w przypadku szczoteczek na baterie);
– w przypadku szczoteczek ładowanych za pomocą akumulatora należy pamiętać, żeby szczoteczka była zawsze naładowana;
– ryzyko uszkodzenia szkliwa w przypadku zbyt mocnego nacisku na zęby w modelach bez czujnika;
– czyszczone są powierzchnie tylko tam, gdzie dociera włosie.

Zalety szczoteczki sonicznej i ultradźwiękowej:
– delikatna dla zębów i dziąseł, nieuszkadzająca szkliwa;
– szybko widoczna poprawa wyglądu zębów;
– skutecznie usuwa przebarwienia i osady, także z zagłębień i bruzd;
– idealna przy implantach, mostkach i aparatach;
– perfekcyjne czyszczenie zębów także od strony języka;
– długa żywotność po naładowaniu;
– odpowiednia dla dzieci od lat 6.

Wady szczoteczki sonicznej i ultradźwiękowej:
– stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza szczoteczek ultradźwiękowych;
– dostępność w sklepach internetowych bądź dużych marketach.

O tym, czy warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, myślę, że każdy jest przekonany po lekturze tego artykułu. Teraz jedynie należy wybrać jej rodzaj, dopasowując go do swoich potrzeb.

Artykuł powstał dzięki materiałom zawartym na stronie HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, na której znajdziemy nie tylko informacje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, ale również szeroki wybór produktów stomatologicznych niezbędnych do tej pielęgnacji.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*