Wielkanoc na świecie – zobacz, jak inne narody celebrują te dni

W Polsce Wielkanoc ma przede wszystkim wymiar duchowy i wiąże się z uczestnictwem w świątecznych nabożeństwach. Jednak w innych krajach wygląda to całkiem inaczej. A jak? Przeczytaj

zajaczek

Amerykanie
Amerykanie zaczynają świętować dopiero w Wielką Niedzielę. To właśnie w tym dniu w ogrodach Białego Domu (ale także w innych częściach kraju) organizowany jest słynny wyścig, podczas którego uczestnicy toczą ugotowane jaja. Nagrodą jest drewniana pisanka z podpisem prezydenta. Innym ciekawym zwyczajem są coroczne lokalne konkursy na najciekawsze świąteczne nakrycie głowy, na których znajdują się kwiaty, kurczaczki i inne zwiastuny nadchodzącej wiosny.

Australijczycy
W Australii podczas Świąt Wielkanocnych organizuje się Sydney Royal Easter Show, czyli największą wystawę prezentującą owoce pracy australijskich rolników. To wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Podczas festynu odbywają się koncerty i pokazy cyrkowe. Organizowane są też zabawy dla dzieci. W Australii już od lat 90. XX wieku trwa anty-zajęcza kampania promująca kontynentalnego futrzaka – wielkoucha króliczego. Obecnie to on przynosi maluchom świąteczne słodkości. Bojkot wiąże się z tym, że zające wyrządzają mnóstwo szkód lokalnym farmerom.

Włosi
Wielkanoc dla Włochów to przede wszystkim czas relaksu i odpoczynku. Oprócz tego, podobnie jak w Polsce, liczy się głównie wymiar duchowy tych świąt. W Wielki Piątek w Koloseum odbywa się słynna Droga Krzyżowa, której przewodniczy papież, natomiast w Wielką Niedzielę wszyscy spotykają się na Placu Świętego Piotra, aby razem z papieżem zaśpiewać Alleluja!. Zaś Wielki Poniedziałek to dla Włochów dzień pikników, wyjazdów za miasto i spotkań z najbliższymi.

Szwedzi
Wielkanoc upływa Szwedom pod znakiem zabaw i słodkości. W tym kraju ma ona przede wszystkim wymiar kulturowy. To właśnie w tym czasie wspomina się legendę o czarownicach spotykających się na sabacie. Aby uczcić to wydarzenie, dziewczynki przebierają się za wiedźmy i odwiedzają sąsiadów, życząc im wesołych świąt. W zamian otrzymują mnóstwo łakoci. Podczas świąt także rodzice obdarowują swoje pociechy – w Wielką Sobotę dzieci dostają tekturowe jaja wypełnione słodyczami.

tulipany

Brytyjczycy
Dla Brytyjczyków Wielkanoc jest przede wszystkim zwiastunem nadchodzącej wiosny. Takie przeświadczenie ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach. W czasach przedchrześcijańskich właśnie w tym czasie czczono anglosaską boginię wiosny – Eostrę. Od jej imienia wywodzi się angielska nazwa Wielkanocy, czyli Easter. Brytyjczycy w czasie Świąt Wielkanocnych obdarowują dzieci słodkimi prezentami i organizują słynną zabawę polegającą na szukaniu czekoladowych jaj, które wcześniej ukryli rodzice.

Francuzi
Francuzi nie przywiązują dużej wagi do religijnego wymiaru świąt. Jedynie ze względu na dzieci kultywują tradycję szukania czekoladowych jaj – ta zabawa rozpoczyna obchody Wielkiej Niedzieli. Natomiast udając się za miasto, można zobaczyć drzewa udekorowane jajkami i kolorowymi wstążkami.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Dyskutując, szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli nie zgadzamy się z nimi. Za wulgaryzmy i linki w komentarzach traci się konto. Prosimy uważnie redagować wpisy, po ich zapisaniu nie ma możliwości edycji.
Komentarze nowych Użytkowników są przez jakiś czas akceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*